Nowe wyzwania dla DevOpsów – warto je podjąć
Ofert pracy dla DevOpsów naprawdę nie brakuje, ale nie wszystkie są równie atrakcyjne. Coraz częściej też pojawiają się one ze strony branż, które do tej pory raczej lekceważyły konieczność łącznia różnych zakresów swojej działalności. Dla dobrego DevOpsa będzie to oczywiście wyzwanie, ale niosące sporą satysfakcję i odpowiednie wynagrodzenie.
Co słychać w tradycyjnych branżach?
Na ludzi z DevOps praca niezmiennie czeka między innymi w sektorze bankowym czy w korporacjach farmaceutycznych. Tam bardzo często nacisk kładziony jest na kwestie związane z bezpieczeństwem – zresztą sam sektor cybersecurity też wchłonie chyba każdą liczbę DevOpsów. Jednak specyfika pracy jest w tych branżach już nieco inna, niż była choćby parę lat temu. Jeszcze większy nacisk został położony na dynamikę i wymaga się teraz często aktywnego żonglowania nieraz nietypowymi technologiami.
Gospodarka się zmienia
Te klasyczne branże z natury są bardzo zmienne, a wymagania stawiane firmom przez rynek są ekstremalnie wysokie, więc praca DevOpsa tam nigdy nie należała do łatwych. Dziś jednak widać również coraz większe zapotrzebowanie na takich ekspertów w innych branżach, głównie tych, w których następuje szybki wzrost wielkości przedsiębiorstw, pojawiają się akwizycje – również te międzynarodowe – czy zachodzi potrzeba integracji gospodarki z pewnymi mechanizmami formalnymi po stronie kontraktów rządowych.
Mowa tu na przykład o sektorze energetycznym, zbrojeniowym, ale też na przykład o dużych przewoźnikach kolejowych, firmach z branży wydobywczej czy nowych technologii. Są to we wszystkich przypadkach przedsięwzięcia niezwykle złożone od strony organizacyjnej, a fakt, że podlegają często ściślejszej kontroli z zewnątrz, jeszcze sprawę komplikuje.
Nowe zadania dla DevOpsa
Oczywiście w specyfice stanowiska DevOpsa często nie będzie widać żadnych radykalnych zmian. Najwyżej pojawią się nowe nazwy systemów, języków czy metodologii, które należy mieć opanowane, ale koniec końców w DevOps praca zawsze oznacza to samo. To kontrola współpracy wszystkich działów zaangażowanych w tworzenie oprogramowania. Jednak dziś oznacza to konieczność prowadzenia wielowymiarowych i wielopoziomowych integracji, kontroli nad kontrahentami i dostawcami z zewnątrz. DevOps coraz częściej przejmuje jeszcze większą odpowiedzialność i nad stroną technologiczną, i nad stroną organizacyjną projektów. Jednocześnie wiele projektów jest realizowanych w miejscach i branżach, które do tej pory niewielu DevOpsów miało w swoim portfolio, a przecież znajomość specyfiki branży dla eksperta też może mieć znaczenie.
Nowe wyzwania to zatem przede wszystkim konieczność szybszej adaptacji i większa wszechstronność, a z tym wiąże się i większa odpowiedzialność. Na szczęście także wynagrodzenie dla profesjonalistów odpowiednio rośnie.